Sygnalizator z komunikatami słownymi SGO-Pgz firmy W2 przeznaczony jest do sygnalizowania pożaru przemiennie sygnałem akustycznym i sygnałem komunikatu słownego. Sygnalizator może także służyć jako zewnętrzny sygnalizator akustyczny mający Świadectwo Dopuszczenia oraz Certyfikat Zgodności CNBOP. Poprzez nagranie ciszy w miejscu komunikatów słownych powstanie sekwencja: sygnał akustyczny-cisza-cisza-cisza-sygnał akustyczny. Czas trwania ciszy to około 5 sek.
Produkt został wycofany z oferty BCS. Został zastąpiony sygnalizatorem o symbolu SGO-Pgz2.
Sygnalizator składa się z obudowy metalowej, malowanej lakierem proszkowym, układu elektronicznego oraz lampy, w której umieszczone są palniki ksenonowe. Jako źródło dźwięku zastosowano głośnik. Sygnalizator generuje jednocześnie komunikat głosowy wraz z sygnałem optycznym. Przewody zasilające podłącza się zgodnie z oznaczeniami umieszczonymi na obudowie sygnalizatora. W celu zaprogramowania ilości komunikatów, wzoru dźwięku syreny oraz ustalenia trybu pracy sygnalizatora („master” lub „slave”) należy użyć urządzenia nagrywającego UN-2. Sygnalizator posiada możliwość zaprogramowania priorytetu odtwarzanych komunikatów zależnie od potrzeb poprzez wykorzystanie odpowiednich podłączeń „+1” oraz „+2”. Daje to możliwość włączenia odpowiedniego komunikatu w zależności od źródła wyzwolenia ostrzeżenia o pożarze. Linia synchronizująca pracę sygnalizatorów w sieci powoduje równoczesne odtwarzanie dźwięku na wszystkich sygnalizatorach podłączonych do danej sieci. Sekwencja sygnałów jest zgodna z PN-EN 54-3: 2003 / A2:2007. Istnieje możliwość wgrania do trzech komunikatów + opcjonalnie komunikat potwierdzający. Czas trwania komunikatów to odpowiednio:
W celu nagłośnienia większych powierzchni (np. długie korytarze) stosowane są sygnalizatory główne (master) oraz sygnalizatory podrzędne – powtarzające (slave). Sygnalizator SGO-Pgz może służyć zarówno jako sygnalizator główny jak i podrzędny w zależności od tego jak zostanie zaprogramowany przez instalatora. Zastosowanie jednego sygnalizatora głównego i „n” sygnalizatorów powtarzających umożliwia jednoczesne odtwarzanie zsynchronizowanych komunikatów. Sygnalizator współpracuje z wyłącznikiem WSD-1, który w przypadku pracy sygnalizatorów w sieci musi być podłączony do sygnalizatora „master”. Naciśnięcie klawisza wyłącznika powoduje wyłączenie dźwięku pozostawiając aktywny sygnał optyczny. Sposób podłączenia WSD-1 przedstawiony został na schemacie połączeń. Sygnalizatory zewnętrzne SGO-Pgz mogą współdziałać z sygnalizatorami wewnętrznymi SG-Pgw w jednej sieci. Do zamontowania sygnalizatora niezbędna jest puszka instalacyjna PIP-4A.
Sygnalizator SGO-Pgz z komunikatami słownymi stosowany jest w zewnętrznych, jak i wewnętrznych systemach sygnalizacji pożaru przemiennie sygnałem akustycznym i sygnałem komunikatu słownego.
W2 Poland sp. z o.o. ul. Ceramiczna 1A, 86-005 Kruszyn Krajeński, biuro@w2.com.pl