Jaka kamera sprawdzi się do monitoringu podwórka?

2022-09-28
Jaka kamera sprawdzi się do monitoringu podwórka?
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie nieruchomości jest montaż systemu monitoringu. W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, na co zwrócić uwagę wybierając kamerę do monitoringu podwórka.

Sprawdź!

 

Jaka kamera najlepsza do monitoringu podwórka? - Typy kamer

Kamery do monitoringu podwórka możemy podzielić na dwie główne grupy:

Wybór pomiędzy kamerą IP a tradycyjną kamerą analogową nie jest prosty. Kamery IP posiadają więcej opcji ustawień oraz często są wyposażane w dodatkowe funkcje inteligentne. Jednak do typowego zastosowania, najczęściej wystarczają prostsze i zarazem tańsze kamery typu Analog HD.

 

Czym kierować się wybierając zewnętrzną kamerę do monitoringu podwórka? Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę zewnętrzną

Wybierając kamerę do monitoringu podwórka, trzeba zwróć uwagę przede wszystkim na jej klasę szczelności. Urządzenia przystosowane do pracy na zewnątrz, gdzie często występuje trudne warunki atmosferyczne powinny posiadać co klasę IP66 lub IP67.

 

Zasięg promiennika IR, zasięg działania

Kolejnym, istotnym parametrem kamery pracującej na zewnątrz jest promiennik IR, a w zasadzie zasięg promiennika. Często jest on zależny od wielkości samego urządzenia. Przy mniejszych kamerach, a tym samym kamerach z mniejszą ilością diod zasięg promiennika będzie wynosił około 20-30 metrów. Większe urządzenia są w stanie oświetlić teren na odległość nawet 60 metrów lub więcej.

 

Standard łączności kamery zewnętrznej

System monitoringu jest to zespół urządzeń, z których kamera bądź kamery to tylko część elementów. Do pozostałych urządzeń w systemie należy:

Najlepszym rozwiązaniem na połączenie kamery zewnętrznej z rejestratorem jest wykorzystanie do tego celu przewodu (skrętki UTP lub kabla koncentrycznego). Taka łączność daje 100% pewności działania. Alternatywą dla połączenia kablowego jest łączność bezprzewodowa. Do wyboru mamy bezprzewodowe kamery IP z wbudowanym modułem WiFi lub zastosowanie zestawu kamera + access point. W tym drugim przypadku kamera na placu jest połączona do punktu dostępowego za pomocą przewodu UTP, natomiast AP komunikuje się z routerem przy pomocy fal radiowych (2,4 GHz lub 5GHz). Niezależnie od wybranego standardu łączności zawsze pozostaje kwestia zasilania poszczególnych urządzeń. Często problemem jest sposób zasilania kamer bezprzewodowych. Ten temat trzeba przemyśleć na samym początku, na etapie projektowania systemu telewizji przemysłowej.

 

Jakość obrazu w nocy

Większość obecnie sprzedawanych kamery charakteryzuje się dobrą lub bardzo dobrą jakości obrazu przy świetle dziennym. Nieco inaczej sprawa wygląda z obrazem generowanym w nocy. Podstawowe modele z małymi promiennikami IR o zasięgu rzędu 20-30 metrów mogą mieć problem z doświetleniem obserwowanej sceny, a tym samym zapewnić skuteczną identyfikacji intruza. Bardziej wymagający użytkownicy powinny wybrać kamerę z technologią DarkView Starlight dostępną w wybranych urządzeniach marek BCS i DAHUA lub DarkFighter od Hikvision. Tego typu technologie zapewnia wyraźny obraz charakteryzujący się dużym kontrastem nawet przy całkowitym braku światła. Niestety są to rozwiązania nieco droższe.

 

Solidna obudowa

Kamery zewnętrzne z założenia są wyposażone w szczelną obudowę. Jednak w przypadku, gdyby kamera miała być zamocowana stosunkowo nisko, w miejscu dostępny dla osób postronnych warto, żeby dodatkowo był to model wandaloodporny. Kamery tego typu posiadała klasa odporności IK10.

 

Metody zapisu obrazu

Duża część kamer IP dostępnych na rynku została fabrycznie wyposażona w gniazdo kart pamięci. Umożliwiające rejestrację obrazu na kartach SD lub MicroSD. Niestety takie rozwiązanie nie zastąpi rejestratora. Już sam dostęp do karty pamięci umieszczonej w kamerze może stanowić wyzwanie, gdy kamera jest zamontowana na dużej wysokości. Dodatkowym ograniczeniem jest krótki czas nagrania na karcie, który często wynosi tylko kilka godzin (w zależności o rozdzielczości kamery i jej ustawień). Karty pamięci są świetnym rozwiązaniem np. w przypadku awarii łączności między rejestratorem a kamerą. Do zapisu obrazu z kamery wykorzystuje się rejestrator wyposażony w dysk twardy. Pojemność dysku determinuje długość czasu nagrania. Przykładowo dla jednej kamery o rozdzielczości 5 Mpx (2592x1944) i prędkości zapisu 25 kl/s, żeby czas archiwizacji wyniósł 10 dni należy zaopatrzyć się w dysk pojemności co najmniej 2TB.

 

Funkcje przydatne w kamerach zewnętrznych

W przypadku kamer zewnętrznych mających służyć do monitoringu podwórka mile widziane będą funkcje takie jak WDR, promiennik IR, DNR oraz kilka innych. WDR (Wide dynamic range) jest to funkcja poprawiający dynamikę kamery wydobywając większą ilość szczegółów z kontrastowego planu obserwacyjnego. WDR przydaje się np. w sytuacji gdy część placu jest mocno oświetlona przez słońce, a druga część jest zacieniona. Promiennik IR – zespół diod IR, emitujące światło niewidzialne dla oka ludzkiego (światło podczerwone). Diody IR pomagają doświetlają obserwowaną scenę dzięki czemu obraz rejestrowany obraz jest bardziej wyraźny i czytelny. DNR - 3D DNR (Digital Noise Reduction) – funkcja zmniejszająca szum obrazu, który powstaje przy słabym oświetleniu podwórka. BLC i HLC – są to funkcje, które kompensują nierównomierne oświetlenie. Funkcja BLC częściej przydaje się w monitoringu wewnątrz pomieszczeń. Kamera może automatycznie dostosować ekspozycję np. na okna co z pewnością spowoduje, że pozostałą część kadru będzie zbyt ciemna. BLC pomaga skompensować jasne okno w tle - rozjaśniając wnętrze pokoju. Nieco inaczej działa funkcja HLC. W sytuacji gdy np. reflektory pojazdu świecą w stronę kamery, funkcja HLC pomaga uniknąć prześwietlenia obrazu poprzez jego przyciemnienie.

 

Kamery do monitoringu podwórka - najczęściej wybierane modele

Obecnie oferta kamer jest bardzo szeroka. Poniższa lista popularnych modeli może ułatwić proces szukania odpowiedniego rozwiązanie do monitoringu placu czy podwórka przed posesją.

 

Kamera IP BCS-P-TIP14FSR5 BCS POINT

BCS-P-TIP14FSR5 jest to kamera IP w obudowie tubowej z klasą szczelności IP67. Została wyposażona w wysokiej jakości przetwornik 1/3” 4 MPx PS CMOS. Wbudowany obiektyw o ogniskowej 2.8 mm zapewnia szeroki kąt widzenia urządzenia – H: 101.1°, V: 55.3°. Posiada podstawowe funkcje kompensacji tła tj. BLC, HLC czy WDR 120dB. Kamera dobrze radzi sobie przy słabym oświetleniu dzięki diodom podczerwienią o zasięgu około 50 metrów.

 

BCS-TIP5401IR-V-VI

BCS-TIP5401IR-V-VI jest popularną kamerą BCS Line wyposażoną w regulowany obiektyw typu MOTOZOOM. Dzięki tej opcji z poziomu rejestratora użytkownik systemu jest w stanie przybliżyć lub oddalić obserwowaną scenę. Jest to kamera IP generująca obraz wysokiej rozdzielczości 4 Mpx – 2688-1520. Do jej zalet z pewnością można zaliczyć wbudowane funkcje inteligentne tj. przekroczenie linii czy wtargnięcie w obszar a także detekcję ruchu i maski prywatności.

 

Kamera EVX-FHD515IR-III-G Exermax

Kamera Evermax EVX-FHD515IR-III-G jest urządzeniem 4w1. Obsługuje standardy: HD-CVI, HD-TVI, AHD oraz CVBS. Maksymalna rozdzielczość generowanego przez kamerę obrazu wynosi 5 Mpx. Urządzenie posiada regulowany obiektyw w zakresie 2.8-12 mm oraz promiennik IR z zasięgiem do 60 metrów. Kamera posiada obudowę w kolorze grafitowym, jednak jest również dostępny bliźniaczy model z identycznymi parametrami różniący się jedynie kolorem obudowy. Kamera w białej obudowie posiada symbol: EVX-FHD515IR-II-B.

 

BCS-B-MT22800-B

BCS-B-MT22800-B to kolejny przedstawiciel kamer 4w1 (HD-CVI/HD-TVI/AHD/CVBS) - seria BCS BASIC. To niewielkich rozmiarów urządzenie zostało wyposażone w stały obiektyw o ogniskowej 2.8 mm (kąt widzenia H: 107°). Idealnie sprawdzi się do zabezpieczenia mniejszych posiadłości. Zaletą kamery jest niewątpliwie jej niska cena. Można ją nabyć już za 134 zł brutto.

Może zainteresować Cię również