Twoja przeglądarka nie obsługuje JaaScript. Włącz, aby mogła poprawnie funkcjonować.

Zastosowanie fotokomórki i jej budowa

2021-05-27
Zastosowanie fotokomórki i jej budowa
Fotokomórki na szeroką skalę wykorzystywane są w systemach ograniczonego dostępu oraz bramach. Nie są to jednak jedyne miejsca stosowania tego typu urządzeń. W jakich branżach wykorzystywane są fotokomórki, jakie są ich rodzaje, budowa i inne zastosowania? Po jakie fotokomórki sięgają producenci systemów ograniczonego dostępu, w jakich miejscach są one montowane oraz jak są zbudowane?

 

Budowa fotokomórki i jej rodzaje

Fotokomórka to układ składający się obligatoryjnie z dwóch urządzeń - odbiornika i nadajnika. Zadaniem nadajnika, będącego płytką elektroniczną z diodą nadawczą podczerwieni, jest przesłanie, niewidocznej dla ludzkiego oka, wiązki światła do odbiornika zaraz po dostarczeniu napięcia do układu elektrycznego. Zasada działania fotokomórki opiera się na tym, że przerwanie sygnału docierającego do odbiornika powoduje uruchomienie i wykonanie pracy przez mechanizm, w którym fotokomórka została zamontowana. Jakie różnice w budowie fotokomórki sprawiają, że wyróżniane są dwa typy tego urządzenia: analogiczne i cyfrowe?

Fotokomórki analogowe

Fotokomórki analogowe cechuje bardziej skomplikowana budowa w porównaniu do, dzisiaj coraz częściej wykorzystywanych, fotokomórek bezprzekaźnikowych. Wynika to stąd, że poza elementem światłoczułym odpowiedzialnym za odbiór sygnału z nadajnika elementami konstrukcyjnymi są również przekaźniki załączające lub rozłączające obwód w sytuacji gdy do odbiornika nie dociera sygnał.

Fotokomórki cyfrowe

Działanie fotokomórek cyfrowych (bezprzekaźnikowych) opiera się na przesyłaniu sygnału za pomocą cyfrowego złącza. Ten typ fotokomórek, w przeciwieństwie do analogowych, podłącza się zaledwie 2 przewodami. Urządzenia te nie mają przekaźnika, z uwagi na wcześniej wspomniany typ przesyłu sygnału zwrotnego cyfrowo. W takim przypadku informacja zwrotna o przeszkodzie przesyłana jest tymi samymi przewodami, które odpowiadają za zasilanie urządzeń. W kontekście wykorzystania tych urządzeń do automatyki wjazdu warto zaznaczyć, iż można podłączyć je jedynie do urządzenia będącego w stanie zdekodować sygnały cyfrowe w odpowiedni sposób.

Fotokomórki bezprzewodowe

Jeszcze innym rodzajem fotokomórek są te bezprzewodowe - o dziwo, mimo mylącej nazwy, wcale nie charakteryzują się całkowitym brakiem okablowania. Wyróżnia je konstrukcja polegająca na bezpośrednim podpięciu odbiornika do centrali sterującej i zasileniu nadajnika akumulatorem lub baterią. Jest to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmuszone byłyby do poprowadzenia okablowania pod drogą wjazdową na posesję w sytuacji, gdyby chciały zamontować w swojej bramie fotokomórki cyfrowe lub analogowe.

 

Fotokomórki CAME

 

Zasada działania fotokomórki

Jak zostało wyżej wspomniane zadaniem fotokomórki jest uruchomienie mechanizmu, w którym została zamontowana - w zależności od zastosowania w fotokomórkach pojawiają się różne styki, czyli:

W przypadku typowego zastosowania fotokomórek wymagane jest jedynie złącze NC (i to ono właśnie wykorzystywane jest w automatyce bramowej), jeżeli zaś w budowie wykorzystany został styk NO oznacza to, że obwód będzie otwarty tak długo, jak długo dociera do odbiornika sygnał w postaci wiązki światła.

 

Zastosowanie fotokomórki

Fotokomórki wykorzystywane są w wielu systemach. Spotykane są zarówno na prywatnych posesjach, jak i w miejscach publicznych - zastosowanie znajdują przeważnie w miejscach, wymagających zabezpieczenia przejścia przed niespodziewanym zamknięciem, w efekcie którego mogłoby dojść do przytrzaśnięcia organizmu żywego (człowieka lub zwierzęcia) czy też uszkodzenia mienia (np. samochodu). Fotokomórki chętnie stosowane są więc w bramach wjazdowych, ale również windach - to właśnie dzięki nim możliwe jest zatrzymanie zamykających się drzwi windy dłonią lub stopą. Fotokomórki znajdują swoje zastosowanie także w systemach alarmowych, spłukiwania wody i bezdotykowych bateriach łazienkowych a także w sporcie i przemyśle. Ponadto zjawisko fotoelektryczne wykorzystywane jest również w budowie urządzeń elektronicznych takich jak: piloty, myszki komputerowe czy nawet czytniki kodów kreskowych.

 

Zastosowanie fotokomórki w automatyce wjazdu

Istnieje naprawdę wiele sposobów na automatyczne otwieranie i zamykanie bram wjazdowych na posesję - wśród najpopularniejszych rozwiązań pojawiają się zdalne nadajniki pod postacią pilota, przyciski zwalniające bramę znajdujące się w odpowiedniej odległości od niej na terenie posesji oraz drogi dojazdowej a także czytniki zbliżeniowe. W celu zapewnienia użytkownikowi jak największej wygody wiele z tych rozwiązań nie wymaga opuszczenia pojazdu. Obecnie za najbardziej efektywne i praktyczne uważane są właśnie fotokomórki. Umieszczone na odpowiedniej wysokości odbiornik i nadajnik przesyłają wiązkę światła zamykającą obwód, ta zaś znikając, przerwana przez wjeżdżający na posesję samochód, powoduje uruchomienie mechanizmu otwierającego skrzydła bramy. W naszej ofercie, w kategorii FOTOKOMÓRKI, znajdą Państwo fotokomórki zewnętrzne o różnym zasięgu i różnych sposobach montażu stworzone z myślą o automatyce wjazdu. Fotokomórki z serii DIR firmy CAME cechuje niesamowicie nowoczesna technologia synchronizacji promienia podczerwieni, która pozwala na swobodny montaż kilku par fotokomórek bez obaw o ewentualne zakłócenia. Fotokomórki DIR10, DIR20 oraz DIR30 różni zasięg wiązki światła mający, w zależności od modelu, od 10 do 30 metrów. Zachęcamy także do zapoznania się z modelem Delta-E będącym przystosowanym do montażu natynkowego, a także fotokomórką Delta-I do montażu podtynkowego.

Może zainteresować Cię również