Jaki kabel do domofonu?

2022-08-18
Jaki kabel do domofonu?
Domofony to urządzenia służące do komunikacji, czyli przekazywania połączeń audio pomiędzy użytkownikami, umożliwiają także zdalne otwarcie drzwi, furtki czy uruchomienie napędu automatyki bramowej. Skuteczność i jakość takiej transmisji zależy nie tylko od samych urządzeń, ale również w dużym stopniu opiera się na rodzaju i jakości zastosowanych przewodów pomiędzy nimi.

Jaki kabel do poszczególnych rodzajów domofonów?

Na naszym rynku spotkać możemy systemy wielu producentów, stosujących zróżnicowane rozwiązania techniczne, wykorzystujących różną ilość wewnętrznych żył. Te elementy mają wpływ na dobór przewodów do urządzenia. Odpowiedni kabel domofony musi być więc dopasowany do rozwiązania, które zastosujemy. Ewentualne błędy w doborze mogą wpłynąć na funkcjonalność, odległość transmisji czy w ogóle wyeliminować możliwość montażu systemu na którym nam zależy.

Przewód do domofonu analogowego

Najbardziej popularny choć ostatnio wypierany przez nowsze rozwiązania to domofon analogowy tzw. wielożyłowy. Systemy analogowe to ogólna nazwa, przyjęta dla urządzeń charakteryzujących się właśnie takim rodzajem transmisji. Jest jednak wiele różnych urządzeń spełniających to kryterium, a wymagających różnej ilości żył. Systemy takie opisywane są fachowo wg schematu: ilość żył + ilość wywołać np. 4+N, 5+N lub 6+N.

Posługując się przykładem z naszej oferty, domofon firmy Cyfral lub firmy Commax wymaga kabla 4 żyłowego lub 6 żyłowego w przypadku dwóch przycisków wywołania. Domofon Urmet lub Mifon wymaga 8 żył przy jednym wywołaniu + odpowiednia liczba kolejnych żył w przypadku zwiększania ilości przycisków czyli N. Przygotowując instalacje w naszym obiekcie najlepiej byłoby wcześniej ustalić jakie urządzenie chcemy kupić i zamontować, a typ przewodu dobrać zg. z instrukcją i wytycznymi producenta. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru, rozwiązaniem może być zakupienie przewodu wielożyłowego, który zapewni transmisję bez względu na producenta.

Typ urządzenia może nie być do końca znany ale ilość użytkowników czyli unifonów w systemie oraz ilość przycisków już pewnie tak. Mieszkając w domu jednorodzinnym gdzie potrzebujemy dwa przyciski wywołania np. Dom, Gabinet, zastosowanie przewodu 10 żyłowego powinno załatwić sprawę i dać nam pewność podłączenia bez względu na producenta.

W tym jednak miejscu musimy pamiętać jeszcze o kilku innych niezwykle ważnych kwestiach, które postaramy się wyjaśnić poniżej.

Kabel do domofonu - ile żył musi posiadać?

Kwestia pierwsza to typ przewodu telekomunikacyjnego. Najczęściej spotykane i zalecane noszą oznaczenie YTDY z żyłami pojedynczymi o przekroju 0,5mm np. 4x0,5, 6x0,5 itd. Tu jednym z najlepszych na rynku jest przewód firmy Bitner pod nazwą BiTprotect w wykonaniu do 20 żył czyli 20x0,5. Zamiennie można stosować także przewody domofonowe telekomunikacyjne tzw. parowane typu YTKSY o przekroju 0,5mm. np. 2x2x0,5 3x2x0,5 itd. Ostatnim typem przewodu, który nie jest jednak zalecany do tego typu instalacji, stosowanym jednak dość powszechnie jest tzw. skrętka komputerowa UTP np. U/UTP 5 kat. Przewód ten posiada 4 pary skrętne, łącznie 8 żył, co w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczające!

Dobierając przewód domofonowy musimy pamiętać także o dodatkowych funkcjach, które chcielibyśmy wykorzystać. Najczęściej w przypadku domów jednorodzinnych użytkownicy chcą mieć możliwość dodatkowego otwierania automatyki bramowej z unifonu czyli słuchawki domofonowej. Pamiętać należy, że elektrozaczep jest obsługiwany niejako w standardzie i za pomocą żył, opisanych już powyżej, natomiast sterownik bramy wymaga dwóch kolejnych żył. W takiej sytuacji w miejsce przewodu np. 10 żyłowego musimy zastosować 12 żyłowy itd. Zdarza się, że na posesji znajduje się więcej bram lub użytkownik chce np. włączyć lampkę znajdującą się przy bramie itd. w takiej sytuacji należy pamiętać, iż te elementy zwiększają wymaganą ilość żył.

Jeśli wybraliśmy już przewód pomiędzy kasetą domofonową, a unifonem kolejnym krokiem jest dobór i wykonanie instalacji wewnętrznej. Najczęściej spotykany schemat instalacji jaki powinien zostać poprawnie wykonany to połączenie kasety domofonowej z planowaną rozdzielnią elektryczną. W rozdzielni (skrzynce bezpiecznikowej) znajdował się będzie zasilacz domofonowy lub tzw. elektronika, od której poprowadzone będą przewody do unifonu lub unifonów w tzw. gwiazdę, osobny przewód do poszczególnych aparatów. Najlepiej w takiej sytuacji zastosować przewód 6-cio żyłowy YTDY. Jeśli nasz domofon ma spełniać także funkcje interkomu, czyli wewnętrznego połączenia między aparatami, musimy zwiększyć ilość żył zg. z liczbą takich punktów o kolejne żyły - jedna jako sygnał wewnętrznego generatora oraz jedna dla każdego dodatkowego wywołania interkomowego.

Odległość a typ przewodu domofonowego

Niestety, nie da się jednoznacznie określić odległości transmisji pomiędzy kasetą zewnętrzną a aparatem domofonowym. Z praktyki wiadomo, że odległości od kilkudziesięciu, do nawet ponad 100m, nie powinny stanowić problemu w przypadku zastosowania odpowiedniego przewodu i zachowaniu zasad poprawnej instalacji. Przewody telekomunikacyjne, które będą np. zakopane w ziemi w bliskiej odległości od kabli zasilających innych instalacji mogą na siebie oddziaływać, powodować zakłócenia i wpływać na odległość transmisji. Należy pamiętać ponadto o układaniu przewodu w „jednym kawałku”, unikać łączenia go szczególnie w ziemi lub dokonywać scalania kabli w przypadku instalacji napowietrznych. Na końcu powinniśmy dobrać wykonanie przewodu odpowiednio do warunków montażu i instalacji domofonowej o czym poniżej.

Jaki kabel do domofonu w ziemi?

Zdecydowanie większość instalacji domofonowych w domach jednorodzinnych prowadzona jest w ziemi. Przewody montowane są w pasach zieleni lub pod kostką brukową. Obie te wersje niosą za sobą pewne zagrożenia. Przewód zamontowany w pasie zieleni musi być zakopany na odpowiednią głębokość, aby przy ewentualnych pracach ziemnych i ogrodniczych nie uszkodzić instalacji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kostki brukowej lub innego rodzaju dróg czy podjazdów. Należy zwrócić uwagę wykonawcy tego typu prac, aby zachował ostrożność i nie doprowadził do uszkodzenia instalacji. W obu przypadkach najlepiej sporządzić dokumentację fotograficzną tras kablowych, ażeby w przyszłości uniknąć kłopotów związanych z jej uszkodzeniem i wymianą.

Do wykonania instalacji ziemnych dedykowane są specjalne przewody, parowane wielożyłowe tzw. żelowane. W ofercie fonex.pl posiadamy kabel 5 parowy - 10 żył oraz 7 parowy 14 żył. XZTKPXPW 5x2x0,5 oraz 7x2x0,5 także firmy BITNER. Ten rodzaj przewodu łączy najczęściej kasetę zewnętrzną z zasilaczem lub elektroniką domofonową zlokalizowaną np. w rozdzielni elektrycznej. Pozostałą część instalacji wewnątrz domu czy firmy, możemy oczywiście wykonać kablami wewnętrznymi YTDY.

Przy instalacji domofonowej prowadzonej w ziemi musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Do ich wykonania absolutnie nie powinnyśmy stosować kabli wewnętrznych. Nie można używać tzw. „peszli”, rurek instalacyjnych lub folii do osłony kabla żelowanego. Może to spowodować zbieranie się wody wewnątrz takiej trasy kablowej i mieć wpływ na jego żywotność. Nie powinniśmy łączyć kabla szczególnie w ziemi. Ten rodzaj przewodu powinno układać się bezpośrednio w ziemi lub w specjalnych rurach ziemnych np. typu Arot. Ponadto należy unikać przewodów w tzw. suchym żelu, igielicie lub kabli zewnętrznych opisanych jako UV. Tego typu przewody przeznaczone są do montażu na zewnątrz, ale w liniach np. napowietrznych, a nie ziemnych.

Jaki domofon przy kablu 2-żyłowym

Niestety dość często zdarza się, że wykonanie nowej instalacji domofonowej wiąże się z bardzo dużym zakresem prac ziemnych - i co za tym idzie - generuje spore koszty. W niektórych, szczególnie starszych obiektach, gdzie zastosowany był przy bramie zwykły dzwonek, istnieje możliwość montażu instalacji domofonowej.

Wykorzystując dwie istniejące żyły kabla będziemy mogli korzystać z w pełni funkcjonalnego domofonu z torem audio i otwieraniem furtki. Takie instalacje opierały się najczęściej na przewodzie elektrycznych typu OMY lub YDY lub podobnych i często o różnych przekrojach żył. Przewody te można bez najmniejszego problemu wykorzystać do podłączenia takiego specjalnie przygotowanego domofonu. Z naszej oferty polecamy zestaw firmy ELFON Z1 Dual lub 1122/61 i 1122/31 firmy URMET. Zestawy te najczęściej można rozbudowywać o dodatkowe słuchawki, nie mają jednak możliwości zwiększania ilości przycisków wywołania. Innym rozwiązaniem w takim przypadku jest możliwość zastosowania domofonu cyfrowego, którego komunikacja opiera się na specjalnej magistrali 2-żyłowej. Domofony takie są jednak dość drogie a sama instalacja wymaga często specjalnego przewodu. Takim alternatywnym urządzeniem jest np. system 2Voice firmy URMET. Zaletą tego rozwiązania jest pełna funkcjonalność z możliwością sterowania bramą i połączeniami interkomowymi. Urządzenia te występują także w wersji wideodomofonowej.

FAQ - Wybór kabli domofonowych

Może zainteresować Cię również